Mittal Steel - stalowe odchudzanie

moj nowy blog

Czym są zaburzenia odchudzania?

Grudzień 12th, 2015

co wybrac   Prawie wszyscy przynajmniej raz w życiu słyszeli o zaburzeniach odżywiania takich jak anoreksja czy bulimia. Pierwsza z nich objawia się silnych strachem przed przybraniem na wadzę, a druga naprzemiennym objadaniem i zmuszaniem się do wymiotów. Ostatnio jednak, niektórzy specjaliści od odżywiania i lekarze zauważają zwiększającą się liczbę pacjentów którzy wykazują obsesyjne zainteresowanie unikaniem jedzenia które uważają za niezdrowe i spożywaniem tylko takiego które jest ich zdaniem „czyste”. Choroba ta nazywana jest ortoreksją, termin ten został po raz pierwszy użyty w 1997 roku przez lekarza który opisywał tak swoje własne problemy z jedzeniem. Podczas gdy ortoreksja nie jest jeszcze oficjalnie uznawana za zaburzenia odżywiania, wielu lekarzy i specjalistów wyraża swój niepokój nad ciągle rosnącą liczbą ludzi przywiązujących chorobliwą uwagę do zdrowego jedzenia i ograniczających swoją dietę w potencjalnie niebezpieczny sposób.

Podstawowe zaburzenie odchudzania

Podczas gdy osoby cierpiące na anoreksję  zwracaja uwagę na ilość spożywanego pożywienia, ortorektycy skupiają się na jego jakości. Jedną z przyczyn, jak twierdzi Jennifer Culbert - dietetyka z Sargent Choice Nutrition Center, może być rosnące zainteresowanie społeczeństwa organicznym i zdrowym jedzeniem, które wywołuje strach przed takimi składnikami jak tłuszcz, sól, cukier - które w tipy na odchudzanieumiarkowanych ilościach są ważne dla naszej diety. Culbert specjalizuje się w zaburzeniach odżywiania i utracie wagi. Oprócz udzielania porad zarządza programami nauczania i praktykami w Sargent Choice, pomagając studentom znaleźć miejsca pracy oraz nadzoruje Program Niezbędnych do Utraty Wagi. BU Today przeprowadziło rozmowę z Culbert na temat zagrożeń ortoreksjij, tego czym różni się ona od innych zaburzeń odżywiana i jak uzyskać pomoc.

Inaczej jest kiedy zaczyna popadać się w skrajność. Przykładowo, często zaczyna się to gdy ktoś rozpoczyna dietę lub decyduję się na zmianę nawyków i wprowadzenie zdrowej diety. Planuję zaprzestać spożywania cukierków, cukrów i tłuszczy nasyconych. Kiedy usuwasz ze swojej diety tłuszcze, nie jesteś w stanie przyjmować wszystkich składników odżywczych, ze wspaniałych potraw które spożywasz. Tłuszcz jest niezbędny do przyswojenia składników odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wszelkich antyoksydantów znajdujących się w owocach i warzywach. Więc może wydawać się, że twoja dieta jest bardzo zdrowa - sałata, mnóstwo warzyw i owoców - ale nie czerpiesz z nich korzyści, ponieważ nie możesz przyswajać składników odżywczych. To właśnie ortoreksja, choć waham się nad używaniem tego słowa które wciąż nie jest oficjalne w DSM - 5 (Diagnosic and Statistical Manual of Mental Disorders - spis chorób) wydawanym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatrów.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*